3 nepopularne stvari zdravog života koje skoro nitko ne radi
Kada pričamo o zdravom životu kao cjelini, postoje neke stvari koje većina ne radi, ne obraća pažnju na njih, svjesno zanemaruje jer jednostavno nisu popularne. O njima se dovoljno ne priča, nisu dio ambalaža, nisu dio oglašavanja, a tako su ključne za zdravlje.
1. Unos vlakana
Realno, kada ste ikoga čuli da oglašava unos vlakana? Kada ste vidjeli ijednog fitness influencera da stalno priča o unosu vlakana? Uglavnom su ograničeni na low calorie protein recipes i to je manje više to.
Unos vlakana je tako važan za ukupno zdravlje da bih mogao dva članka napisati o tome. Dobro, napisao sam već jedan gdje sam objasnio kako unijeti vlakna i kroz koje namirnice.
Ukratko, topiva vlakna apsorbiraju vodu, mogu sniziti razine šećera u krvi, LDL i ApoB (apolipoprotein B za one koji žele istraživati) koji je dobar pokazatelj za kardiovaskularne bolesti i njihovo sprječavanje. Netopiva vlakna, s druge strane, održavaju naš GI (gastrointestinalni) trakt zdravim i funkcionalnim.
Isto tako, da ne spominjem koliko je unos vlakana važan za prevenciju mnogih drugih bolesti pa i smrtnosti. U istraživanju na uzorku od 982.411 muškaraca i žena je potvrđeno da unos vlakana može utjecati na razne faktore smrtnosti i generalno spriječiti preranu smrt. Povećanje unosa vlakana od po 10 grama na dan je povezano sa smanjenjem rizika od raka za 5%, 10% i 44% što je prilično značajno.
2. Raznovrsnost povrća
Većini je unos povrća sveden na zelenu salatu kroz godinu, eventualno preko ljeta pokoji krastavac i možda rajčica ako ju vole. To je manje više to. Jednostavno povrće nije toliko atraktivno i popularno kao pohano, krumpirići ili sladoled.
Meni je jasno da nije atraktivno, ali je li atraktivno smanjiti kvalitetu života i duljinu života na taj način?
Istraživanje koje je obuhvatilo 135.000 osoba u dobi od 35 do 70 godina je pokazalo da je veća konzumacija voća, povrća i mahunarki povezana s nižim rizikom od nekardiovaskularne (ona koja nije došla od kardiovaskularnih bolesti) i ukupne smrtnosti. Čini se da su koristi najveće i za nekardiovaskularnu i za ukupnu smrtnost pri uključivanju navedenih skupina namirnica u 3-4 obroka dnevno (ekvivalent 375-500 g/dan).
U prijevodu, usudi se otići dalje od zelene salate i krastavca.
>> MULTIVITAMIN NIJE DOBRA ZAMJENA <<
3. Pošten trening
Stvarno jako malo ljudi vidim da radi pošten trening i ovdje ne pričam samo o teretani, već generalno. Većina treninga radi se niskim do srednjim intenzitetom u najboljem slučaju te uvijek se možemo voditi onom “bolje išta nego ništa” no ne možemo se vječno “šlepati” s tom izrekom već zaista prionuti poštenom, jakom intenzitetu treninga.
Dušica Svilar koju izrazito cijenim ima baš super objavu gdje objašnjava zašto trebamo trenirati teško i jako. Većina misli da će se tako nabildati do one mjere ženskog ili muškog bodybuildinga, ali za to je potrebno ne samo pregršt odricanja i da vam je to praktički cijeli život već i pomoć steroida u velikoj većini slučajeva.
Osim lijepog oblika tijela koje donosi pošten trening, tu je i niz benefita:
– sprječavanje sarkopenije, smanjenja mišićne mase koje kreće već od 30. godine
– povećanje gustoće kostiju koje je povezano sa sarkopenijom
– smanjenje boli u starosti, kvalitetna dugovječnost, a ne ona s hrpom pomagala da uopće možete hodati
– subjektivni osjećaj više energije, buđenje s pregršt energije, a ne iscrpljenosti
– smanjenje rizika od nastanka dijabetesa tipa 2
…i mnogi drugi benefiti.
Zato, trenirajte pošteno, da radite samo 3 treninga tjedno po sat vremena, to su samo 3 sata tjedno koja ćete provesti intenzivno trenirajući. Vaše tijelo u sadašnjosti i ono u bližoj i dalekoj budućnosti će vam biti itekako zahvalno.
Zaključak
Još je hrpa nepopularnih stvari u sklopu zdrave prehrane i treninga, a tako su važne. Umjesto da se povedeš za nekim novim trendomm, povedi se za time da uneseš više vlakana, usudiš se otići dalje od zelene salate i pošteno treniraš, barem za početak.
Sretno! 🙂