Bistra juha i krem juha
U drugom dijelu edukacije o juhama obradit ćemo dvije najpoznatije vrste juha, a to su krem juha i bistra juha.
Koje vrste juha postoje?
Juhe dijelimo na guste i bistre juhe. Omiljene juhe u narodu su guste, a još ih zovemo i krem juhe. Njihova jednostavnost pripreme ih čini popularnima kao i raznovrsne namirnice koje čine nutritivno kvalitetan obrok bogat vitaminima. Bistre juhe su također iznimno popularne, a najčešća je povrtna juha gdje se dodaje razno povrće koje također, ako složimo pravilnu kombinaciju, čini vitaminsku bombu!
Što je krem juha?
Krem juha je juha glatke strukture, ponajviše zahvaljujući krumpiru ili nekom drugom škrobnom povrću koji se dodaje kako bi povezao sastojke i dao joj potrebnu gustoću. Kuhaju se kraće od bistrih juha, jer princip je gotovo svugdje isti, skuhamo povrće i namirnicu kojom želimo povezati cijelu priču, izblendamo sve, dodamo začine i spremni smo za serviranje.
Što je bistra juha?
Vrlo važna stvar kod bistre juhe je da ovdje kuhamo na konstantoj temperaturi, bez da dosežemo ključanje vode. Većinom kuhamo kosti s ostacima mesa, a najbolji primjer za to je kada kupimo pileća prsa sa kostima, pa na njima ostane mesa koje nismo uspjeli oljuštiti – to je idealna povrtna juha. Duljina kuhanja juhe ovisi o vrsti mesa, pa tako goveđu juhu kuhamo 3 sata dok pileću za upola manje. Slobodni smo dodavati bilo kakvo povrće, ali najčešće se dodaju korijen celera, listovi kelja i mrkva – to je recept za pravu, osvježavajuću povrtnu juhu.
Zaključak
Juhe su odličan i niskokaloričan izvor vitamina i minerala, pogotovo povrtne juhe koje se dugo kuhaju i imaju jako ugodan okus. Naravno da knedlama ili raznim oblicima tijesta možemo podići kalorijsku vrijednost juhe, ali u pravilu su najbolje juhe gdje izblendamo određeno povrće i dodamo malo maslaca ili dobra stara juha koja se kuha od jutra!
This post is also available in: Engleski