Europske snage solidarnosti – sve što trebate znati

Europske Snage Solidarnosti su inicijativa za koju mnogi nisu čuli, stoga vam donosimo tri članka temeljem kojih će te moći dobiti osnovne informacije o inicijativi, mogućnostima volontiranja i projektima solidarnosti. U ovome, prvome od njih, upoznat ćemo se s ESS.
Što su Europske snage solidarnosti?
Europske snage solidarnosti nova su inicijativa Europske unije kojom se stvaraju mogućnosti za mlade da volontiraju ili rade na projektima u svojim zemljama ili u inozemstvu koji su od koristi zajednicama i ljudima diljem Europe. Tu je inicijativu najavio predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u svojem govoru o stanju Europske unije u rujnu 2016., a službeno je pokrenuta u prosincu 2016.
Možete se registrirati s navršenih 17 godina, ali ne možete započinjati projekte dok ne navršite 18. Projekti Europskih snaga solidarnosti dostupni su sudionicima u dobi do 30 godina. Nakon registracije, sudionicima je omogućeno sudjelovanje u širokom rasponu projekata, od pomoći pri sprečavanju prirodnih katastrofa ili obnovi nakon katastrofa, pomoći u centrima za tražitelje azila, preko ekologije do rada na različitim socijalnim pitanjima u zajednicama.
Projekti koje podupiru Europske snage solidarnosti mogu trajati od dva mjeseca do dvanaest mjeseci.
Kako funkcioniraju?
Kada se uspješno registrirate, vaši podaci se čuvaju u ESS sustavu, a organizacije će moći pretraživati bazu podataka kako bi pronašle osobe za svoje projekte te pozvale odabrane sudionike da se pridruže tim projektima.
Organizacije se mogu prijaviti za financiranje svojih projekata i nakon što im se odobre projekti te će organizacije imati pristup bazi sudionika kako bi odabrale mlade osobe koje im najviše odgovaraju. Organizacije će se potom obratiti odabranim osobama i odlučiti o konačnom izboru.
Sve će organizacije proći provjere prije nego što im se odobri vođenje projekata za Europske snage solidarnosti i prije nego što im se dopusti traženje i angažiranje sudionika.
Kojim aktivnostima Europske snage solidarnosti pružaju potporu?
ESS pruža potporu sljedećim aktivnostima:
- oznaka kvalitete,
- volontiranje (volonterski projekti, volonterska partnerstva, volonterski timovi u prioritetnim područjima),
- stažiranje i zaposlenje,
- projekti solidarnosti
Više informacija o tome, kao i o cjelokupnom programu, možete naći ovdje.
Zainteresirani ste?
Ukoliko ste zainteresirani, prijaviti se možete putem ovog linka.
Ako ste spremni na izazov i želite se posvetiti zajednici, pridružite se Europskim snagama solidarnosti već danas!
Izvor: europa.eu
Autor članka
Tin Bačun je apsolvent magistarskog studija komparativne književnosti u Zagrebu. Filmski je autor i kritičar, a vodi i projekt solidarnosti pod nazivom „Skladište znanja“. Vanjski je suradnik Hrvatskog filmskog ljetopisa, gost Posebnih dodataka, te je vodio i uređivao tri emisije na Radio Studentu. Uz to, Tin je volonter na projektu “Za društvo se trudi, solidaran budi” koji u partnerstvu provode organizacije Eat Different i Ocean Znanja. Projekt je financiran kao nacionalno dugoročno volontiranje u sklopu programa Europske Snage Solidarnosti.