Kako se vratiti u trening nakon dulje pauze?
Kroz mnoštvo Different članaka naglašava se važnost kontinuiteta, kako u prehrani, tako i u treniranju jer je upravo kontinuitet taj koji donosi rezultate. Međutim, realno je reći da život ponekad nosi nepredvidive situacije koje mogu narušiti kontinuitet zbog čega ispadnemo iz vlastite rutine.
Razlozi mogu biti raznoliki poput bolesti, putovanja, obaveza, sindrom izgaranja (engl. burn-out) te mnogih drugih. Kako se postaviti kada dođe vrijeme za povratak te održati kontinuitet?
Kako tijelo reagira na povratak?
Ovisno o duljini pauze, tijelo je manje ili više oslabilo. Gubi se na kondiciji, snazi i fleksibilnosti. Iz tog razloga je važno procijeniti vlastite trenutne sposobnosti i započeti trenirati s manjim volumenom i težinom od one koja je korištena u periodu prije pauze. Dobro je imati na umu kako mišići pamte rad i opterećenje koje su nekada izvodili zahvaljujući kojemu je moguće relativno brzo povratiti izgubljeno. Unatoč tome, izuzetno je važno slušati svoje tijelo, procijeniti vlastitu snagu i krenuti pomalo.
Forsiranjem vlastitog tijela te njegovih granica i sposobnosti riskira se rizik od ozljede čime se vrijeme povratka snage i sposobnosti znatno produžuje.
Pustite ego sa strane
Povratak u rutinu treniranja se na svakoga drugačije odražava; dok neki pojedinci mogu samo nastaviti gdje su stali, samo s manjom kilažom i bez prevelike psihičke muke, drugima ovaj „pad“ može biti izvor demotivacije i stvarati problem u održavanju kontinuiteta. Istraživanje Lodewyk i Sullivan (2019) bavilo se ispitivanjem povezanosti između roda i anksioznosti te nezadovoljstva tijelom u kontekstu fitnesa. Metodom upitnika ispitano je 198 žena te 196 muškaraca. Pokazalo se da je ženska populacija uglavnom nezadovoljnija izgledom svoga tijela i time sklonija padu motivacije te obeshrabrivanju. Međutim, i muškarci koji su iskazali odgovarajući stupanj nezadovoljstva tijelom također pokazuju veću sklonost padu motivacije.
>> KAKO NAPRAVITI TRENING KOD KUĆE? <<
Kraće pauziranje od treniranja pa čak i na račun izgleda i slabljenja performansi ne mora nužno biti loša stvar. Ako se dogodio, vjerojatno je bio potreban da se zaliječite psihički ili fizički ili da se možda posvetite nekim drugim stvarima koje su vam u životu preuzele prioritet što je u potpunosti u redu. Budite blagi prema sebi, volite svoje tijelo. Svakim idućim treningom napredujete (iako nakon nekog vremena dolazi do platoa), a čitav proces dolaska do cilja je jedno posebno iskustvo. Uživajte u procesu, pratite promjene pažljivo, budite ponosni na sebe.
Definirajte jasno ciljeve i puteve kojima ćete ih postići
Jasno definirani i mjerljivi ciljevi su izrazito važni u održavanju kontinuiteta. Po pitanju treninga, to se odnosi na plan treninga te adekvatnu prehranu koja će omogućiti čim bolji napredak, a on će kao takav dodatno ojačati motivaciju te time i održavanje rutine. Planovi prehrane i treninga mogu biti raznoliki, međutim, nije naodmet posavjetovati se sa stručnjakom koji Vas može uputiti na pametan pristup povratku. Uz to, iskoristite i tehnološka dostignuća.
Istraživanje Litman i suradnika (2015) pokazalo je da korisnici mobilnih aplikacija koje služe za praćenje fitnes napretka češće koriste slobodno vrijeme za vježbanje. Smisao nije u samoj aplikaciji već u kontinuiranom praćenju napretka koje tehnički može biti i na papiru, ali aplikacija može biti pristupačnija. Koristite ono što funkcionira za vas.
>> KAKO IZGLEDA DOBAR TRENING? <<
Zaključak
Potpuno je normalno uzeti pauzu i odmoriti. Povratku rutini treniranja pristupite pametno, pomno i bez osuđivanja samoga sebe. Uživajte u procesu i promatrajte kako vam se tijelo i osjećaj u njemu mijenjaju.
Autorica članka
Nives Ražnjević je dobitnica Dekanove nagrade Medicinskog fakulteta u Rijeci, autorica znanstvenog rada iz područja utjecaja toksičnosti teških metala na žive organizme i dobitnica nagrade za najbolji vizualni identitet i izglaganje rada. Studira na magistarskom studiju Biokemije u Ljubljani.