Kako si povećati šanse za ostvarenje cilja?

Postaviti ciljeve nije teško, par sati teoretiziranja po papiru i to je manje više to – svatko može postaviti ciljeve i entuzijastično sanjariti. Što je s ostvarenjem ciljeva? Kako utjecati na povećanje šansi za ostvarenje?
1. korak – razmišljanje o tome što želimo
Ovo može trajati godinama, ako ne i cijeli život, ali je korak broj 1 – moramo razmisliti i u glavi stvoriti ideju o tome što želimo. Obično kada mi ljudi kažu da imaju ideju, tražim ih da mi ju opišu u jednoj rečenici. Ako to ne mogu, onda ih vraćam na ovaj korak dok jasno u jednoj rečenici ne mogu objasniti svoju ideju.
Primjer: želite napisati knjigu
>> KAKO STVORITI DISCIPLINU? <<
2. korak – zapisivanje cilja
Konačan cilj koji želimo ostvariti, moramo ga negdje zapisati. Ne može ostati u glavi, moramo ga zapisati na papir i imati to ispred sebe, suočiti se prvi put s tim kada to ne govori glas u našoj glavi već nam prikazuje papir u koji gledamo. Moramo znati što je cilj te naše želje, zašto to radimo.
Primjer: cilj knjige je ispričati ljudima svoju priču i motivirati ih na isto
3. korak – zapisivanje cilja i aktivnosti
Sada kada imamo cilj, raspisujemo konkretne aktivnosti kojima ćemo ga ostvariti. Dakle, potreban je konkretan i strukutiran plan aktivnosti za određeni vremenski period kojima ćemo ostvariti manje ciljeve, a koji će svojim ostvarenjima dati doprinos ostvarenju glavnog cilja iz koraka 2.
Primjer: svaki tjedan napisat će se 10 stranica knjige, svaki mjesec revidirat će se 40 stranica i odabrati one najbolje, idućih mjesec dana pisat će se novih 10 stranica tjedno, na kraju mjeseca ponovno revizija svega napisanog dosada i tako 6 mjeseci
>> OVO JE NAJČEŠĆA GREŠKA KOJU PODUZETNICI RADE <<
4. korak – zapisivanje cilja, aktivnosti i slanje toga jednoj osobi
Odaberite jednu osobu kojoj vjerujete, koja vas ne sudi već beuzvjetno podržava i pošaljite joj svoj cilj i popis aktivnosti koje ćete raditi. Ta osoba treba biti upoznata s tim, treba postojati još jedna osoba osim vas samih koja zna što radite i koja zna da ste si zadali cilj koji možda ostvarite, a možda i ne.
Primjer: Jeleni poslati raspisane aktivnosti, vremenski rok za cilj i objašnjenje zašto se to radi. Objasniti joj zašto je važno i da je potrebna njena podrška
5. korak – sve iz koraka 4, ali toj osobi šaljete tjedni izvještaj o napravljenom
Dakle toj osobi koju ste informirali o svojem cilju ćete na kraju svakog tjedna slati što ste napravili. Neovisno o tome jeste li za taj tjedan uspjeli napraviti zacrtano ili ne, njoj ste dužni jednom tjedno slati izvještaj. Mora postojati osoba kojoj trebate odgovarati, a da to niste samo vi.
Primjer: Jeleni jednom tjedno slati izvještaj o broju napisanih stranica, a jednom mjesečno dodatno o broju revidiranih stranica na mjesečnoj razini.
Zaključak
Ukoliko odgovornost nije samo u vašoj glavi već postoji još jedna osoba kojoj trebate slati izvještaje, veće su šanse da ne odustanete. Um će vas konstantno testirati i tjerati da odustanete jer se nalazi u novoj situaciji koja mu nije prirodna, a i cilj koji ste si zadali ipak treba neko vrijeme da ga ostvarite.
Olakšajte si tako da nekome šaljete izvještaje o aktivnostima koje radite i tražite podršku, na taj način ćete si povećati šanse za ostvarenje cilja.