Što je kalorijski suficit?
Nakon što ste prošli početni razvoj mišića i kalorijski deficit, skinuli ste ponešto masti i počeli dobivati naznake nekakvih oblika, ali nekako napredak postaje sve sporiji i kao da stojite na mjestu.
Rast mišića u deficitu je itekako moguć za potpune početnike jer je mišiću gotovo sve čemu ga izvrgnemo u toj fazi stres, a odgovor na stres je rast. Ipak, dođe trenutak kada mu za rast treba malo više energije i nakon što prođemo fazu razvoja mišićne mase i na održavanju, na scenu dolazi kalorijski suficit.
Što je kalorijski suficit?
Kalorijski suficit je unos više energije od onoga što nam je potrebno kako bi mišićima dali dodatnu energiju koja im je potrebna za rast. Vrlo jednostavno, jedemo više nego što nam treba za održavanje kako bi narasli.
>> KOLIKO OBROKA JESTI DNEVNO? <<
Koliko kalorija unositi u suficitu?
Ovisno o iskustvu, preporuka je ići u suficit od 200 do 500 kalorija. Veći kalorijski suficit neće značajno doprinijeti većem razvoju mišićne mase već će samo donijeti više masnog tkiva.
Koliko proteina unositi u suficitu?
Preporuka je držati unos proteina oko 1.6g/kg tjelesne mase, veći proteinski unos neće napraviti štetu, ali ni doprinos većem razvoju mišićne mase, a ne valja zaboraviti da su proteini najzasitniji makronutrijent pa se potencijalno možemo dovesti u situaciju da ćemo puno teže unijeti količine hrane koje su nam potrebne kako bi zadovoljili kalorijski suficit.
>> KAKO NAPRAVITI SVOJ PLAN PREHRANE? <<
Zaključak
Nećete vječno biti u deficitu, to nije najsretnije stanje za tijelo. Kroz suficit gradite mišiće povećanim unosom energije, a ono masti što se nakupi skinete kroz deficit i onda vidite što ste izgradili u suficitu kada se mast makne. Zatim gradite dalje kroz novi suficit pa skinete popratnu mast kroz deficit i vidite što imate. Tako ponavljate dok ne dođete do onog što vam je zadovoljavajuće i onda se održavate ili samo odmorite od deficita/suficita pa vidite gdje ćete dalje.
Važno je da se osjećate dobro, da vas ništa ne boli i da funkcionirate bez problema u svakodnevnici.
Je li ti ovaj članak bio koristan? Podrži moj rad brokulom! 🙂