Je li kardio natašte bolji od kardia nakon obroka?

Često možemo čuti kako osobe rade kardio vježbe natašte jer smatraju kako će time potrošiti puno više masti nego nakon obroka i drže se toga kao pijan plota.
>> Ove informacije možete pročitati i na “Powerbuilding.hr” Facebook stranici <<
U tijeku je zadnji val onih najvećih optimista koji sada kreću na pripreme za ljeto, žao nam je, ali možda je sada već kasno. Ipak, za edukaciju nikada nije kasno, pa krenimo!
Kako se troše masti?
To vjerujemo već svi znamo, jer tupimo o tome mjesecima. Kalorijski deficit, unos manje energije nego što nam je potrebno. Tijelo onda tu razliku u energiji nadoknadi korištenjem vlastitog masnog tkiva i u manjem postotku bjelančevinama.
Masnoće koje tijelo troši tijekom kardija natašte ne dolaze iz potkožnog masnog tkiva već primarno iz mišićnih triglicerida, te što duže treniramo, tijelo se sve više oslanja na njih kao izvor.
Također, važno je za napomenuti da kardio natašte povećava šansu za gubitak mišićne mase u odnosu na kardio nakon obroka. Učinak možda nije velik, ali treba razmotriti je li vrijedno rizika. Vjerojatno za prosječnog rekreativca nema straha.
Što kažu studije?
Studije nisu pronašle značajne razlike u potrošnji kod kardia natašte i kardia nakon obroka. Jedna grupa radila je kardio prije obroka, a druga grupa kardio nakon obroka te su razlike u potrošnji bile doista minimalne. Linkove na studije možete pronaći na dnu ovog članka.
Zaključak
Nema značajne razlike između kardia natašte i kardia nakon obroka, možda ima negativnih strana zbog potrošnje mišićne mase, ali to je druga stvar. Ako želite trčati ujutro natašte, trčite natašte, ako želite nakon obroka, trčite nakon obroka, važno je da ste na kraju dana u skladu s kalorijskim unosom koji treba biti usklađen s vašim ciljem i nemate brige.
Izvori studija:
https://weightology.net/fasted-cardio-an-undeserved-good-reputation/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23723099
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25429252
This post is also available in: Engleski