Koliko obroka jesti dnevno?

Puno se pitanja i rasprava povlači oko toga koliko obroka trebamo jesti dnevno, pa idemo objasniti stvari jednom zauvijek na jednostavan način.
Količina obroka i metabolizam
Najčešća zabluda jest da više manjih obroka ubrzava metabolizam. Činjenica je da spori i brzi metabolizam ne postoje, a tome možete pročitati detaljan članak, varijacije u kilaži od osobe do osobe ne dolaze od sporog i brzog metabolizma već od NEAT (non-exercise activity thermogenesis).
Dnevni kalorijski unos
U danu imamo zadani kalorijski unos kojeg trebamo unijeti kroz namirnice, a o našem cilju ovisi hoće li taj unos biti kalorijski deficit (unos manje energije od onoga što nam je potrebno u svrhu skidanja masnog tkiva), kalorijski suficit (unos više energije od onoga što nam je potrebno u svrhu izgradnje mišićnog tkiva) ili održavanje (unos na razini onoga što nam je potrebno da zadržimo trenutnu razinu, koristi se kao međufaza ili odmor od deficita/suficita).
Kako onda rasporediti obroke?
Rasporedite ih kako vam najbolje odgovara, a u skladu s dnevnim rasporedom ili obavezama. Nekada će dan biti tako gust da ćete svojih 1.800 kalorija unijeti u tri obroka jer jednostavno nećete stići jesti više od toga, a nekada ćete ih rasporediti na pet obroka.
Količina obroka koje unesete u danu nema utjecaja na ništa osim na organizaciju vašeg vremena i optimizaciju jelovnika.
Više manjih obroka neće ubrzati metabolizam ili skinuti masno tkivo već kalorijski deficit.
Izvori:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9155494
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8383639
https://examine.com/nutrition/do-i-need-to-eat-six-times-a-day-to-keep-my-metabolism-high/
This post is also available in: Engleski