Lakše je jesti manje nego trenirati više – olakšajte si deficit

Prečesto čujemo izjave kako će ljudi nakon prejedanja u teretanu da smršave. Kako moraju početi vježbati da skinu salo i slično. Fizička aktivnost je jako važan dio svakodnevnice, a nosi mnoge benefite. Ipak, je li fizička aktivnost ključna i jedina kod skidanja kilograma?
Dva načina stvaranja deficita
Prvi način je da unesemo manje kalorija od onoga što nam je potrebno za održavanje. Naravno, tu su važni i proteini, mikronutrijenti i još neke stvari, ali zadržimo se na ovome. Jednostavno trebamo pojesti manje od razine za održavanje, kako se tijelo uvijek nastoji dovesti na razinu održavanja, razliku u manjku energije koju mi nismo unijeli iz hrane samostalno nadoknađuje kroz mišiće i mast.
Drugi način je da potrošimo više nego što unesemo. Ideja ovog načina jest da, ako znamo da nam je održavanje 2.000 kalorija i unesemo taj dan 2.300 kalorija, kroz fizičku aktivnost potrošiti 600-700 kalorija kako bi otišli ispod razine održavanja i ponovno tijelo doveli u stanje deficita.
Što je praktično za prosječnog rekreativca?
Kako mi u Differentu educiramo isključivo početnike i prosječne rekreativce, ljude kojima fitnes nije 24/7 stil života već se žele osjećati bolje i osjećati bolje, a što je većina naših pratitelja, treba razmišljati u smjeru što je praktičnije takvoj osobi.
Usredotočimo se na realnu situaciju.
Koliko je realno da će prosječni rekreativac dugoročno moći izdržati toliko treninga kako bi nadtrenirao prekomjeran kalorijski unos? Prilično nerealno. Riječ je o prevelikoj količini fizičke aktivnosti koju bi osoba trebala prakticirati kako bi “potrošila” unesene kalorije.
>> JE LI KOLIČINA IZGUBLJENIH KILOGRAMA RELEVANTNO MJERILO? <<
Ako na ovo dodamo da uz velike količine treninga, ista ta osoba ide na posao, vraća se kući obitelji, možda i maloj djeci, uviđamo da je ovdje jednostavno previše obaveza, potencijalnih stresnih situacija i potencijalnog manjka sna koji će svi zajedno dati negativan utjecaj na oporavak, a koji je i više nego ključan u slučaju povećane količine treninga.
Lakše je samo pojesti manje
Umjesto da se mučite i ubijate u nebrojenim kardio aktivnostima, jednostavno stvorite deficit iz hrane. Jednostavno pojedite manje i uštedili ste sate i sate mukotrpnih treninga kojima ćete konstantno pokušavati istrošiti te kalorije i osjećati se kao da su ti treninzi kazna zbog prekomjernog unosa, a to trening nikako nije.
Trening nije kazna za prekomjeran unos.
Naravno, za one koji će možda izvući stvari iz konteksta, mi ne govorimo da fizička aktivnost nije potrebna. Ključ zdravog tijela je u sinergiji pravilne prehrane i fizičke aktivnosti. Odaberite vještinu, sport, invididualnu ili grupnu aktivnost koja vam odgovara i odradite barem 2-3 treninga tjedno, ali nemojte da vam potrošnja kalorija u treninzima diktira deficit.
Zaključak
Zaista je lakše samo pojesti manje nego se ubijati u treninzima kako bi potrošili prekomjerno unesene kalorije. Olakšajte si provedbu deficita i uživajte u procesu, rezultatima i osjećaju.