Mogućnosti volontiranja u sklopu Europskih snaga solidarnosti

U trećem članku donosimo vam osnovne informacije o mogućnostima volontiranja u sklopu Europskih snaga solidarnosti.
Volonterske aktivnosti
U sklopu programa Europske snage solidarnosti postoji mogućnost provedbe volonterskih projekata čiji cilj treba biti mladima pružiti priliku da volontiranjem odgovore na važne društvene potrebe i pridonose osnaživanju zajednica. Na taj način će se omogućiti mladima stjecanje korisnog iskustva, vještina i kompetencija za njihov osobni, obrazovni, društveni, građanski i profesionalni razvoj, te time poboljšati njihovu zapošljivost.
Volonterski projekti otvoreni su javnim i privatnim organizacijama koje posjeduju važeću Oznaku kvalitete te mladima od 18 do 30 godina. Da bi sudjelovali, mladi se moraju registrirati na Portalu Europskih snaga solidarnosti.
U projektima koji se odvijaju u matičnoj zemlji te u grupnim volonterskim službama mora sudjelovati minimalno jedna organizacija, dok u ostalim aktivnostima moraju sudjelovati minimalno dvije organizacije – organizacija domaćin i potporna organizacija (eng. supporting organisation).
Program pokriva sljedeće financijske stavke: putni troškovi, organizacijska potpora (potpora za životne troškove, potpora sudionicima i potpora za vođenje projekata), troškovi džeparca volonterima, potpora za učenje jezika, dodatna (inkluzivna) potpora, osiguranje, izvanredne troškove.
Volonterski projekti mogu kombinirati jednu ili više sljedećih aktivnosti:
Pojedinačne volonterske službe
Pojedinačne volonterske službe podrazumijevaju volontiranje u punom radnom vremenu u trajanju od 2 do 12 mjeseci. Iznimno, u slučajevima kada se u aktivnosti uključuju mladi s manje mogućnosti, one mogu trajati od 2 tjedna do 2 mjeseca. Aktivnosti se mogu odvijati u matičnoj zemlji ili inozemstvu.
Aktivnosti volonterskih timova
Aktivnosti volonterskih timova podrazumijevaju grupe od 10 do 40 mladih koji dolaze iz najmanje dvije strane zemlje kako bi volontirali u trajanju od 2 tjedna do 2 mjeseca. Ovaj tip aktivnosti je posebno namijenjen uključivanju mladih s manje mogućnosti.
Više informacija o tome, kao i o cjelokupnoj ESS inicijativi, možete naći ovdje.
Dodatne informacije
Obzirom na trenutnu COVID situaciju, omogućen je proces nacionalnog volontiranja. To znači da od 2 do 12 mjeseci možete volontirati u matičnoj zemlji. Osobno sam volonter na projektu “Za društvo se trudi, solidaran budi” koji u partnerstvu provode organizacije Eat Different i Ocean Znanja, te sam zasad iznimno zadovoljan.
Zainteresirani ste?
Ukoliko ste zainteresirani, prijaviti se možete putem ovog linka.
Ako ste spremni na izazov i želite se posvetiti zajednici, pridružite se Europskim snagama solidarnosti već danas!
Izvor: europa.eu / www.europskesnagesolidarnosti.hr
Autor članka
Tin Bačun je apsolvent magistarskog studija komparativne književnosti u Zagrebu. Filmski je autor i kritičar, a vodi i projekt solidarnosti pod nazivom „Skladište znanja“. Vanjski je suradnik Hrvatskog filmskog ljetopisa, gost Posebnih dodataka, te je vodio i uređivao tri emisije na Radio Studentu. Uz to, Tin je volonter na projektu “Za društvo se trudi, solidaran budi” koji u partnerstvu provode organizacije Eat Different i Ocean Znanja. Projekt je financiran kao nacionalno dugoročno volontiranje u sklopu programa Europske Snage Solidarnosti.