Multivitamin nije zamjena za slab unos povrća
Multivitamin suplementi su popularni te ih možete pronaći na svakom koraku, a sadrže niz vitamina i minerala koji su nam potrebni za optimalno funkcioniranje organizma i generalno zdravlje. Ipak, većina se previše oslanja na multivitamine, posebice osobe koje ne konzumiraju dovoljno povrća misleći kako će time nadomjestiti smanjen unos.
U ovom članku želim objasniti zašto nijedan multivitamin ne može nadomjestiti slab unos povrća.
Multivitamin – što sadrži?
Oviso od proizvoda do proizvoda, ali većina multivitamina će sadržavati vitamine B skupine u značajnim količinama, vitamin A, E, K te neke od minerala poput magnezija, cinka, kalcija, a negdje ćete pronaći i željezo, jod, selen. Ono što je važno reći jest da su kod većine multivitamina dobar dio oblika u kojem se nalaze najčešće oksidi koji su slabije raspoloživi.
Primjerice, kada u sastavu pročitate magnezij oksid, od sve te količine magnezija i postotka će organizam apsorbirati dosta niže količine. Ne bi bilo odgovorno sada generalizirati i reći da svi multivitamini imaju vitamine i minerale u oblicima koje se loše apsorbiraju, ali ćete na svakom multivitaminu pronaći barem nekoliko takvih.
Tako i treba biti jer je izvorna namjena svakog multivitamina da bude dodatak trenutnoj prehrani, a ne da se uzima umjesto nečega.
Što gubimo ako ne unosimo dovoljno povrća?
Okej, sada će reći ljudi, iz povrća dobivam vitamine i minerale, uzmem multivitamin i sređena stvar! Nije baš…
Prije svega, povrće sadrži fitonutrijente, a oni su sastavni dijelovi biljaka koji ih štite kao i antioksidanse. Takve stvari nećete pronaći u multivitaminu. Naravno, fitonutrijenti i antioksidansi nisu neophodni da naš organizam funkcionira, ali moramo se zapitati ciljamo li funkcioniranje ili optimalno zdravlje?
Druga stvar, vlakna. Naravno da i žitarice, grahorice, mahunarke i šumsko voće donosi vlakna, ali povrće donosi značajnu količinu vlakana, a uzmemo li u obzir kalorijsku praktičnost, definitivno je praktičan izvor.
“Ali ja se osjećam super!” reći će vam osobe koje ne unose povrće. Sve je to super, ali kada dođu u starije godine, tijelo se više neće moći tako lako prilagođavati na manjak nutrijenata i krenut će zdravstveni problemi.
Uvijek kažem da treba slušati svoje tijelo, ali važno je naučiti kako slušati svoje tijelo i kako protumačiti znakove koje nam daje.
>> UZROKUJE LI STVARNO ASPARTAM RAK? <<
Ali ja ne volim jesti povrće, unijet ću multivitamin
Kada čujem ovaj razlog, ne idem s osudom osobe već pokušavam razumjeti. Kada mi klijenti ovo kažu, odradimo jedan mentorski razgovor gdje pokušavam doznati što točno ne vole kod povrća te se uvijek ističu dva odgovora:
- okus
- tekstura
Okus se vrlo jednostavno riješi na način da radimo na tome da pronađemo optimalnu kombinaciju začina, a tekstura kroz način pripreme i da se povrće ustvari zamaskira u obrok. Tako sam mnogima pomogao da ustvari unesu povrće bez da se moraju tjerati da ga zavole već da pronađemo način za unos povrća koji njima najviše odgovara.
Zaključak
Zaključak multivitamin priče kao zamjene za unos povrća jest da multivitamini ne donose dovoljno vitamina i minerala, često su djelatne tvari nedovoljno dobre, a bez unosa povrća ne dobivamo fitonutrijente i antioksidanse koji su važni za optimalno zdravlje. Kada osoba kaže da ne voli povrće, ustvari samo trebamo kroz razgovor saznati zašto ga ne voli te na koji način joj možemo približiti unos povrća.
Ako se mučiš s unosom povrća, svakako ti predlažem da razmisliš o kuharici Dnevna Doza Povrća gdje imaš 30 recepata za 30 dana većeg unosa povrća, a koji će ti pomoći da naučiš kako da spremiš povrće na različite načine, da ti bude ukusno i naravno, ne trebaš imati nikakvo kuharsko znanje da napraviš recepte.