Ne treba sve što radiš biti savršeno

Savršenstvo, pojam, težnja, načelo koje ganjaš u svemu što radiš. Želiš da sve bude savršeno odrađeno jer na taj način možeš izbjeći osuđivanje i negativne reakcije, sakriti svoje mane i pokazati samo svoje snage, ono najbolje.
Traženjem savršenstva u svemu što radiš se stavljaš u okove jer, ne smiješ pokazati ništa drugo osim onog najboljeg. U ovom članku ti želim pokazati zašto sve što radiš ne treba biti savršeno i kako da skineš taj pritisak sa sebe.
Što će se dogoditi ako nešto ne odradiš savršeno?
Društvo će te osuditi. Društvo će tvoju slabost razapeti na ulazna vrata svijeta i pokazati ju svima, tako da svi vide tvoju grešku, tvoju nesavršenost, tvoju manjkavost jer isto to društvo od svih očekuje da su savršeni roboti, a ne ljudi s emocijama koji konstantno uče i razvijaju se, a greške, odbijanja ili nedovoljno savršeno odrađene stvari su sastavni dio napretka.
Lansiranje novog programa uvijek ima beta fazu
Uzet ću primjer programera koji radi neki novi program. Kada ga napravi, lansira beta fazu koja ide na testiranje, prepuna je grešaka i na korisnicima je da otkriju te greške i jave ih programeru koji ih jedva čeka nadograditi kako bi program radio bolje. On nikada ne bi saznao za te greške u svojem programu da nije lansirao polovičnu, manjkavu, beta verziju i dobio povratne informacije.
Programera nije sram što je lansirao tako nešto, on ustvari jedva čeka povratne informacije kako bi znao gdje nadograditi program. Pronaći će način kako da grešku ispravi ili ju umanji te će na kraju biti zadovoljan jer ima program koji funkcionira bolje nego prije.
Stvari jednostavno ne mogu biti savršene iz prve, kada ih iz svoje glave počneš seliti u stvarnost. Potrebno im je vrijeme testiranja, osluškivanja i nadogradnji kako bi postale bolje.
Traženje savršenstva je prikrivanje straha od neuspjeha
Vjerojatno se bojiš neuspjeha, osuđivanja, činjenice da možda nešto što napraviš, a da nije savršeno, bude maksimalno osuđeno od svih jer, nisu navikli na tako nešto od tebe, pa se nalaziš u situaciji gdje se mučiš i ubijaš da sve bude savršeno napravljeno, da svima udovoljiš, da su svi sretni, a ti se na kraju nađeš u pukom ispunjavanju zadataka.
Kako ćeš učiti i napredovati ako nekada ne uspiješ? Ako nekada ne doživiš odbijanje? Negativan komentar? Kritiku koja nekada neće biti konstruktivna već običan hejt?
Postoji toliko stvari koje samo čekaju da ih naučiš, spoznaš, doživiš, a sve one kriju se iza jedne greške, odbijanja ili neke druge nesavršene situacije koju ćeš pretvoriti u trenutak učenja.
Zaključak
Zašto bi savršenstvo bilo ono što društvo definira kao savršenstvo? Za mene, savršenstvo je kombinacija dobrih i loših stvari i kako ih ti balansiraš. Savršenstvo je kada prihvatiš svoje dobre i loše strane, pokažeš ih svijetu i aktivno radiš na njima, ne da budu savršene kako to društvo želi, dovoljno je samo da budu bolje.
Zato se nemoj bojati napraviti nešto što će biti tvoja beta faza i s vremenom to nadograđivati. Umjesto ciljanja savršenstva koje društvo očekuje i stvaranja okova iz kojih ćeš se teško izvući, ciljaj raditi najbolje što možeš.
Umjesto savršenstva, ciljaj dati sve od sebe u zadanom trenutku.
Bit će ti puno lakše.
🙂