Ne trenirajte da bi trošili kalorije

Gotovo svako malo se susretnem s upitom koji glasi otprilike ovako: Trčao/la sam u teretani 40 minuta i piše da sam potrošio/la 350 kalorija i još sam odradio/la 30 minuta raznih vježbi na spravama. I tako svaki dan. Koliko je kalorija onda potrošeno, jel trebam još povećati?
Fizičkom aktivnošću do kalorijskog deficita
Osim hranom, deficit u kalorijama možemo stvoriti tako da trošimo više nego što jedemo. Već na prvu ovo svakom razumnom prosječnom rekreativcu treba izgledati suludo, a jedini razlog je taj što je prenaporno običnom čovjeku toliko trenirati, toliko brzo se oporavljati pa trenirati istim intenzitetom svaki dan, više puta.
Vjerojatno ste samim čitanjem zadnje rečenice prepoznali profesionalne sportaše ili napredne rekreativce. Treninzi više puta dnevno, visok intenzitet, problemi s oporavkom. Prosječnom rekreativcu to jednostavno nije održivo ni potrebno, lakše je stvoriti deficit hranom.
>> 3 STVARI NA KOJE TREBA PAZITI KOD PLANIRANJA TRENINGA <<
Ako pojedeš čokoladicu, to ćeš potrošiti ako trčiš 20 minuta
Nevjerojatno je koliko portala piše ovakve članke i pokušava nametnuti razmišljanje da možeš jesti sve što želiš i onda brzo to potrošiti. Samim time se nameće da je bilo kakva vrsta fizičke aktivnosti alat za smanjenje grižnje savjesti, za smanjenje osjećaja krivnje. Svakog tko tako piše više ne valja shvaćati ozbiljno.
Fizička aktivnost je predivan alat kojim možete upoznati sve mogućnosti svojeg tijela. Od težinskog treninga gdje možete naučiti kako izvoditi osnovne pokrete s vanjskim opterećenjem, borilačkih vještina gdje ćete poraditi na koordinaciji i izdržljivosti, grupnih treninga gdje osjetite sinergiju s grupom i svi radite kao jedno…
>> KOLIKO SERIJA TREBA RADITI TJEDNO PO MIŠIĆNOJ SKUPINI? <<
Prednosti bavljenja fizičkom aktivnošću su nevjerojatno velike, a zadnja stvar je potrošnja kalorija, to je ustvari posljedica cijele priče ekspresije vlastitog tijela i pomicanja svojih granica, prvo na treningu, a zatim u ostatku života.
Zaključak
Trenirajte kako bi podigli veću težinu. Trenirajte kako bi naučili upravljati svojim rukama i nogama. Trenirajte kako bi se naučili obraniti u bilo kojoj situaciji. Trenirajte kako bi dobili osjećaj za ritam. Trenirajte kako bi uskladili gornji i donji dio tijela. Svatko ima svoj razlog zašto trenira, ovo su samo neki od njih.
Trening treba biti način kroz koji ćete otkriti što sve vaše tijelo može i do kojih granica ga možete odvesti. Jednom kada probijete granicu, neovisno o tome radili se o većoj težini, snažnijem udarcu ili jednostavno uspješno odrađenoj koreografiji, taj osjećaj uspjeha dat će vam samopouzdanje da uspjeti možete i u svim ostalim dijelovima života.
Trenirajte 🙂