Novogodišnje odluke – kompletan vodič za 2022. godinu

Novogodišnje odluke su uvijek aktualna tema u prvom mjesecu svake godine kada smo orni donijeti neku novu odluku i promijeniti dio sebe, ali odmah na početku ovog članka moram reći – novogodišnja odluka je misao i ništa više.
Misao koju će ubrzo pregaziti druge misli i nestati će u dubinama moždanih stanica, zauvijek zakopana. Što napraviti da ove odluke potraju dulje od prvih nekoliko tjedana siječnja i kako osigurati da na kraju godine možemo reći da smo ih proveli?
Na kraju ovog vodiča ćete imati širu sliku o novogodišnjim odlukama i na koji način ih provesti.
>> KAKO SI POVEĆATI ŠANSE ZA OSTVARENJE CILJA? <<
Zašto je novogodišnja odluka samo misao?
Možda sam vas malo zbunio ili uzbudio izjavom da je novogodišnja odluka samo obična misao i ništa više. Ako ćemo definirati odluku, jedna od definicija jest da je odluka izbor koji ste napravili nakon što ste razmotrili nekoliko opcija. To što ste napravili izbor ne znači da ste ga i proveli, on je i dalje na mentalnoj razini, u oblaku, u mozgu.
Zato trebamo znati provesti tu odluku i pretvoriti ju iz misli u konkretnu aktivnost.
Neuspješna provedba novogodišnje odluke
Okej, krenuli ste u provedbu svoje odluke kako bi ju iz puke misli pretvorili u nešto opipljivo, stvarno i vidjeli rezultate. Glavni problem koji se javlja jest da se većina želi radikalno promijeniti i rade nagle rezove u svojim navikama, obrascima ponašanja i rutinama kako bi ostvarili svoju odluku.
Primjerice, osoba odluči da želi prestati pušiti i odmah napravi radikalan rez, ne uzme više nijednu cigaretu. Postojeće navike su prejake da bi ova nova navika, u ovom slučaju prestanak pušenja, samo tako došla na njihovo mjesto. Ubrzo one preuzimaju prevlast i osoba se vraća pušenju nakon par tjedana te nije uspjela provesti novogodišnju odluku.
Što nam kaže znanost?
Kako je Different edukativna platforma bazirana na znanosti, napravio sam malo istraživanje na ovu temu i iskopao par zanimljivih radova koji nam mogu dati još jedan uvid u novogodišnje odluke.
Oscarsson i suradnici su proveli istraživanje na uzorku od 1.062 ispitanika koje su podijelili u tri grupe – grupa bez ikakve podrške (392 osobe), grupa s nešto podrške (364) i grupa s jakom podrškom (306) te su pratili njihov napredak po pitanju odluka kroz godinu dana. 33% odluka odnosilo se na fizičko zdravlje, 20% na gubitak težine i 13% na promjenu prehrambenih navika.
Grupa s nešto podrške je dobivala o postavljanju osobnih ciljeva, kako se nositi s tim kada dođe prepreka, svaki mjesec su morali ispunjavati i slati upitnike gdje su kroz metodu skale procjenjivali koliko su blizu ili daleko od svojih ciljeva, a trebali su imenovati i osobu koja će biti odgovorna da ih podržava kroz godinu.
Grupa s jakom podrškom je uz sve što ima grupa 2 dobila zadatak da jasno definira ciljeve po SMART metodologiji, u prijevodu, jasno mjerljive ciljeve. Također su trebali formulirati dodatne ciljeve kroz godinu, a poslana su im i tri dodatna maila vezanih za provođenje novogodišnjih odluka.
Prije nego prokomentiram rezultate, moramo uzeti u obzir da ispitanici nisu bili nasumično birani već ljudi koji žele donijeti neku novogodišnju odluku, a ono što se mjerilo je njihova subjektivna procjena koliko misle da su zadovoljili i ispunili svoju odluku.
Ono što je na prvu iznenađenje jest da je grupa 2, koja je imala srednju podršku, procijenila da je ispunila svoje ciljeve više nego grupa 3 koja je imala veću podršku kroz cijelu godinu, razlika nije velika, 6.4%, ali je iznenađujuća. Kada malo bolje promislimo, možda to i nije toliko iznenađenje. Grupa 3 je bila doslovno krcata podrškom i raznim zadacima koji su se od njih tražili. Kada su definirali specifične ciljeve i aktivnosti, odmah su jasnije mogli razlučiti kada rade nešto što doprinosi ostvarenju cilja i kada ne rade.
Ovdje se otvara pitanje koliko je podrške i zadataka previše, a o tome ćemo pričati u nastavku članka. Isto tako, kako je ovo bila subjektivna procjena, trebamo biti oprezni s interpretacijom rezultata jer netko može imati cilj da izgubi 3 kilograma i lako će znati koliko je blizu dok netko može imati cilj da se osjeća bolje te će procjena biti isključivo subjektivna.
Naravno, neovisno o ovim ograničenjima koja su neizbježna jer se istraživanje bavi nečim što je subjektivno, dobar je pokazatelj da je za provedbu novogodišnjih odluka potrebno imati određen oblik podrške i plan aktivnosti kako ne bi došlo do ranog odustajanja.
Kako uspjeti u provođenju novogodišnje odluke kroz 5 koraka?
Idemo nakon svega vidjeti na koji način možemo kvalitetno provesti svoju novogodišnju odluku, a ako ovo stvarno želite napraviti kako spada, uzmite komad papira ili otvorite digitalni notepad i krenite pisati odgovore:
1. Odaberite nešto želite promijeniti u sljedećoj godini
2. Napišite tri glavne stvari koje su vam potrebne da provedete tu promjenu
3. Za svaku stvar napišite barem jednu najmanju moguću radnju koju možete provoditi svaki dan, kontinuirano, kroz godinu dana
4. Svakih mjesec dana napravite refleksiju da vidite koliko ste daleko od promjene, a kroz refleksiju odgovorite na sljedeća pitanja:
Što me ovaj mjesec dovelo bliže promjeni?
Što je otežalo cijeli napredak?
Tri stvari na koje sam ponosan/ponosna?
Tri stvari oko kojih ću se malo više potruditi?
Na skali od 1 do 10, koliko sam blizu toga da ispunim promjenu?
5. Odaberite jednu osobu koja će biti zadužena za podršku na bilo koji način za koji smatrate da vas može podržati
Najvažnije, budite blaži prema sebi. Ako ste osoba koja je perfekcionist, vjerojatno ćete biti strogi prema sebi i vrlo rano označiti cijeli ovaj proces implementacije i postupnih koraka neuspješnim. Promjena ne dolazi odmah i svaka radikalna promjena je osuđena na neuspjeh i put je bez ikakvog cilja.
Zaključak
Ovo je način na koji se provodi bilo kakva promjena, male promjene, mali koraci, kontinuirane refleksije, provjere napretka, definiranje novih mjera i koraka, prilagođavanje. Novogodišnje odluke su više stvar trenda i rijetko tko je ozbiljan u namjeri da ih provede pa većinom ostanu ono što u svojoj suštini i jesu – misao koja pokušava prijeći u fazu provedbe.
Nadam se da će vam ovaj članak pomoći da joj to i omogućite.
Izvori:
1. Oscarsson M, Carlbring P, Andersson G, Rozental A (2020) A large-scale experiment on New Year’s resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals. PLoS ONE 15(12): e0234097. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0234097
2. https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/decision
3. Powers TA, Koestner R, Topciu RA. Implementation intentions, perfectionism, and goal progress: perhaps the road to hell is paved with good intentions. Pers Soc Psychol Bull. 2005 Jul;31(7):902-12. doi: 10.1177/0146167204272311. PMID: 15951362