10 stvari na koje trebate paziti kod odabira osobnog trenera
Danas imamo more trenera i jako je teško razaznati dobrog od lošeg trenera. Nas ne čudi što je toliko trenera, fitnes je postao trend, satnica je realno jako dobra, a tržište doslovno neiscrpno.
Odaberete li suradnju s nama ili s bilo kim drugim, nama je važno da odaberete dobro, a ne da se ponovno vrtite u krug. Zato donosimo ključne stvari na koje trebate paziti kod odabira osobnog trenera.
1. Kako izgleda prvi trening?
Radi li taj trener na prvom treningu dijagnostiku da vidi imate li kakvih fizičkih ograničenja ili disbalansa? Je li vam unaprijed dao da popunite ikakav upitnik kako bi doznao što više o vašim navikama? Prvi trening je najvažniji jer će po njemu saznati što možete, a na čemu treba raditi, imate li skraćenih mišića, bolnih stanja, nemogućnosti izvođenja nekog pokreta i važno je da vam pristupi detaljno i struktuirano.
2. Zapisuje li vaš napredak?
Ima li taj trener bilježnicu sa sobom gdje prati napredak? Koliko ste ponavljanja napravili u seriji, koliko ste serija radili, kolike su pauze bile – progresivno povećanje opterećenja je ključno za napredak. Kako će pravilno isprogramirati trening ako u svakom trenutku ne zna u kojoj ste fazi. Možda ne treba zapisivati u bilježnicu, ali neki oblik praćenja vašeg napretka mora postojati. Pitajte ga da vam dostavi informacije, čisto da vidite koliko ste napredovali, pa vidite ima li te podatke.
3. Na koji način objašnjava?
Kada netko ima dovoljno širok spektar znanja, onda ima sposobnost stvari objašnjavati na jednostavan i laički način. Zna li trener objasniti zašto radite određenu vježbu i koji je njezin benefit? Koji mišići se aktiviraju, objašnjava li vam najčešće greške kod vježbe i na koji način će vam ta vježba pomoći? Jako je važno da osoba zna zašto radi određenu vježbu inače će motivacija za trening, koja je u početku ključna da se pretvori u disciplinu, biti jako niska.
4. Kada smišlja trening?
Je li unaprijed složio trening ili ga smišlja na licu mjesta? Ako ga smišlja na licu mjesta, onda ste apsolutno sigurni da ne zapisuje vaš napredak jer se vodi onome, bolje da išta radi nego ništa pa će biti napretka, a to možete i sami bez da plaćate jer, osobni treninzi nisu jeftini upravo zbog individualnog pristupa, a ovo je sve samo ne individualni pristup.
>> 20 NAJČEŠĆIH PITANJA O MRŠAVLJENJU <<
5. Kružite li po većinom po spravama?
Realno, ako plaćate nekoga da kružite po spravama, to ste mogli i sami da uplatite članarinu u teretani. Dobar trener će vam pristupiti kako spada i složiti trening koji će unaprijediti vaše zdravlje, ispraviti vaše disbalanse, a estetika će biti samo posljedica cijele priče. Sprave nisu loša stvar, dapače jako su dobre za izolacijski dio treninga, ali ne mogu činiti temelj treninga.
6. Uključuje li i prehranu u jelovnik?
Pravilno posložena prehrana uz trening donosi rezultate. Radi li taj trener i jelovnik ili samo treninge, a za jelovnik vam je rekao da samo izbacite šećer i ugljikohidrate? Kod većine početnika će ovo i funkcionirati neki kratak period dok se većinski voda ne isprazni, a što onda? Postoje li u njegovom jelovniku zabranjene namirnice? Je li vam izračunao kalorije ili samo napisao hranu koju smijete jesti? Ima li u tom jelovniku hrpa nepotrebnih suplemenata koje, pogodite, možete kupiti od njega? Sve ovo ukazuje na to da nađete drugog trenera koji će složiti jelovnik gdje nema zabranjenih namirnica već gdje razvijate zdrav odnos s hranom i uživate.
7. Visi li na mobitelu?
Stalno ima mobitel uz sebe, ali ne da zapisuje vaš napredak nego da tipka po Facebooku, Instagramu i slično. Njegova pažnja treba biti usmjerena na vas, vi ste platili tih sat i nešto i niste to platili da bi netko tipkao po društvenim mrežama i govorio vam ajde još malo, ajde još jedno ponavljanje, idemo. Za to si možete skinuti bilo koji video od C.T. Fletchera i pustiti na slušalice za nula kuna. Trener teba biti uz vas dok izvodite pokret i ispravljati vas dok ga ne naučite raditi kako spada, u pauzama vam treba dati upute što da popravite kod iduće serije, dakle potpuna posvećenost osobi i njenom napretku.
>> JE LI UPALA MIŠIĆA POKAZATELJ DOBROG TRENINGA? <<
8. Kako mu izgledaju društvene mreže?
Bacite malo oko na njegove društvene mreže, nastoji li educirati publiku kroz svoje tekstove ili samo prodaje suplemente i to je manje više to? Na koji način piše, je li vam to dovoljno razumljivo? Kakve reference imaju njegovi tekstovi? Na koji način komunicira sa svojom publikom? Je li jedino što od njega možete pronaći polugola slika u foto studiu s osvijetljenjem? Dobro razmotrite s kim ulazite u suradnju.
9. Educira li vas za dalje?
Činjenica je da nećete cijeli život plaćati osobnog trenera, poanta je naučiti osnovne mehanizme oko treninga i prehrane koje dalje možete sami primjenjivati ostatak života. Educira li vas trener o stvarima koje radite, zašto ih radite? Uči li vas različite načine zagrijavanja, govori li vam na koje načine programirati težine kod zagrijavanja ili se nikada ne dotakne te teme? Je li naporan s ispravljanjem vaših grešaka ili nekada imate dojam da mu se neda, pa se zavali uz pilates loptu i samo vam govori što radite? Jedina razlika između toga i nekog youtube videa je što ste ovo platili.
10. Prakticira li ono što priča?
Kako se motivirati na skidanje masnog tkiva ako vam trener ima 10-15 kila viška? Netko mora da se šali ovdje, nećemo ulaziti u manjinu koja možda i ima opravdan razlog za ovo, ali trener treba prakticirati ono što priča. Ne mora biti najveći lik u teretani s najvećim mišićima ikada, ali ako trener ima trbuščić, ako trener ima pogrbljeno držanje, ako trener ima problema s raznim bolovima već godinama, ako ne može sebi pomoći, kako će vama?
Zaključak
Osobni treninzi nisu jeftini i ne može si svatko priuštiti takav luksuz, ali su daleko najbolji i najbrži način za napredak. Uzmete osobnog trenera na neko vrijeme, dobrog osobnog trenera, uz njega naučite pravilne mehanizme treninga i prehrane i to je to.
>> NAUČITE KAKO SAMI SLOŽITI SVOJ PLAN PREHRANE <<