Priručnik i animacije za samopomoć u kriznim situacijama (5 nijansi krize)
Projekt Europskog Socijalnog Fonda “5 nijansi krize” udruge “Ocean Znanja u Republici Hrvatskoj”, osmišljen kao odgovor na potrebe mladih iz Zagreba i okolice proizašlih iz stresnih životnih okolnosti koje povezujemo uz COVID-19 pandemiju te potrese, a naša udruga Eat Different je u projektu sudjelovala kao projektni partner.
Zašto smo se odlučili na projekt?
Mladi su se suočili s višestrukim negativnim posljedicama zbog traumatičnih događaja i socijalne izolacije, posebno zbog nedostatka važnih uloga koje zajednica, društvenost i povezivanje igraju u njihovom odrastanju. Upravo zbog ovih izazova i negativnih ishoda s kojima se mladi suočavaju, odlučili smo kao organizacije civilnog društva poduzeti akciju.
Naš cilj projekta “5 nijansi krize” je pružiti djelotvornu pomoć mladima u suočavanju s novonastalom stvarnošću obilježenom krizama, uzimajući u obzir našu stručnost u radu s mladima. Konkretni ciljevi projekta usredotočeni su na učenje različitih načina suočavanja sa stresom te razumijevanje važnosti aktivnog sudjelovanja u zajednici.
Prvo smo proveli ispitivanje tržišta
Projekt je tematski usmjeren na dobrobit mladih, što je odraženo u cijelom projektu kroz primjenu vodećih koncepata i pristupa u vezi sa zdravljem. U području psihološkog i emocionalnog blagostanja, suradnja s udrugom “Kako si?”, koja se bavi psihološkom podrškom i psihoedukacijom, bila nam je iznimno korisna. Kako bismo osigurali da naše aktivnosti zaista odgovaraju potrebama mladih, proveli smo istraživanje o njihovim potrebama u gradu Zagrebu i okolici. Istraživanje je obuhvatilo više od 1200 sudionika u dobi od 18 do 30 godina.
Priručnik za samopomoć u stresnim situacijama
Digitalni priručnik s vježbama i alatima za samopomoć u stresnim situacijama koncipiran je tako da bude jednostavam za korištenje i obiluje praktičnim i izvedivim savjetima koje pojedinac sam može jednostavno primjenjivati i tako utjecati na svoje zdravlje i općenitu dobrobit, a osobito u situacijama kada je nedostupna pomoć drugih i/ili kada ovisimo sami o sebi.
Priručnik možete preuzeti ovdje.
Animacije za samopomoć u stresnim i kriznim situacijama
Sveukupno pet animiranih filmova u sklopu “5 nijansi krize” izradila je animatorica Lucija Bužančić,a originalnu glazbu audio inžinjer Hrvoje Pandžić sa svrhom pružanja uputa i savjeta za samopomoć u različitim kriznim situacijama. Teme animacija odabrane su zbog svoje relevantnosti za mlade, na temelju “Ispitivanja potreba mladih na području grada Zagreba i okolice” koje je omogućilo uvid u potrebe mladih
1. Što kada se dogodi potres?
Tekst za ovu animaciju je nastao prema brošuri “Što je smanjenje rizika od katastrofa i zašto je važno?#smanjimo rizik. Potres”, Hrvatske platforme za smanjenje rizika od katastrofa. Za potrebe ove animacije, naracija je sažeta i prilagođena, no preporučamo svima da pogledaju ovu brošuru kako bi dobili dublji uvid u potres, ponašanje u različitim situacijama tijekom potresa poput zatrpavanja, ali i što je potrebno učiniti nakon potresa.
2. Što kada dobijem napadaj panike?
Animacija je nastala prema tekstu stručnjaka iz udruge za psihološko savjetovanje “Kako si?” koji napominju postojanje različitih simptoma koji karakteriziraju napadaj panike. Istovremeno, raznovrsne su i tehnike za uspješno savladavanje paničnog napadaja, poput onih koje omogućuju skretanje pažnje sa sebe ili opuštanje pomoću kontroliranog disanja. Pronalazak tehnike koja je za nas najdjelotvornija kroz isprobavanje različitih pristupa te njezino svakodnevno prakticiranje ključan su dio prve pomoći kod paničnih napadaja.
3. Kako se nositi sa reakcijom smrzavanja?
Reakcija smrzavanja čest je i ne tako neočekivan odgovor našeg živčanog sustava kada smo suočeni sa iznenadnom stresnom situacijom. U videu je objašnjeno što se točno događa sa tijelom i kako se vratiti kako bismo mogli odreagirati onako kako želimo.
4. Vježbe disanja za regulaciju stresa
Jednostavna vježba disanja za smirivanje koju možeš ponoviti bezbroj puta u danu.
5. Rutine za tjelesno zdravlje
Koje su najmanje promjene u svakodnevnom životu koje možemo učiniti kako bi poboljšali općenito stanje fizičke dobrobiti?
Održali smo besplatne javne tribine
Besplatne javne tribine na razne teme vezane uz zdravlje: Fizičko zdravlje, Emocije, Društveno zdravlje, Kako se kvalitetno družiti online(blackout poetry, virtualna izložba, grupni storytelling) i druge teme koje su važne mladima (Mindfulness, Embodiment, Tehnike disanja i kako se nositi sa tugovanjem).
Velik broj mladih i ostalih građana se uključio i u organizacijski aspekt projekta kroz volontiranje na 77 volonterskih pozicija te svojim angažiranim pristupom pridonio ciljevima projekta i razvoju rješenja za probleme u našoj lokalnoj zajednici.
Provedba projekta izvršena je u suradnji s partnerom – udrugom “Eat Different”, a provodio se od 19.04.2022.-19.04.2023.
Projekt je sufinancirao Ured za Udruge Vlade Republike Hrvatske i Europska unija u okviru Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali”, iz Europskog socijalnog fonda u iznosu 455.759,40 HRK.