Projekti solidarnosti – sve što trebate znati

U sklopu članaka o Europskim snagama solidarnosti, donosimo vam drugi po redu u kojemu će se objasniti što su projekti solidarnosti, kako se prijaviti te tko sve može sudjelovati.
Što su projekti solidarnosti?
Projekti solidarnosti su aktivnosti koje mladi mogu obavljati u skupini od pet ili više osoba za boljitak lokalne zajednice. Projekte solidarnosti samostalno organiziraju i provode mladi u mjestu u kojem žive. Projekti bi trebali biti usmjereni na glavne izazove u lokalnoj zajednici, ali mogu biti povezani i s regionalnim ili čak nacionalnim pitanjima. Osim lokalne dimenzije, projekti solidarnosti trebali bi imati i vrijednost za Europu tako što će obuhvatiti prioritete utvrđene na europskoj razini kao što su uključenost, klimatske promjene, demokratski angažman, građanstvo ili rodna ravnopravnost.
Mogu trajati od 2 do 12 mjeseci i uglavnom se provode u nepunom radnom vremenu (što znači da možeš sudjelovati u slobodno vrijeme).
Više informacija o tome, kao i o cjelokupnoj ESS inicijativi, možete naći ovdje. FAQ vezan za projekte solidarnosti nalazi se na ovome linku.
Tko može sudjelovati?
Bilo tko u dobi od 18 do 30 godina s boravištem u bilo kojoj zemlji sudionici Europskih snaga solidarnosti (sve zemlje Europske unije, Island, Turska i Sjeverna Makedonija). Najmanje pet osoba iz iste zemlje trebalo bi sastaviti skupinu, a maksimalni broj sudionika nije ograničen.
Kakvu financijsku potporu mogu dobiti projekti solidarnosti?
Možeš dobiti 500 eura potpore mjesečno za troškove povezane s upravljanjem projektom i njegovom provedbom. Pokrivaju se i troškovi povezani s angažmanom trenera u projektu bude li potreban.
Kako se prijaviti?
Prijava se vrši putem internetskih obrazaca. Prije prijave potrebno je (1) sastaviti svoju skupinu, (2) registrirati sve članove skupine na portalu Europskih snaga solidarnosti, (3) dobiti identifikacijsku oznaku organizacije*, (4) proučiti sve informacije, te (5) osmisliti svoj projekt i (6) podnijeti prijavu!
Tvoju će prijavu razmotriti nacionalna agencija zemlje u kojoj boraviš. U obrascu prijave morat ćeš odgovoriti na pitanja o tome zašto želiš provesti svoj projekt, kako će on pridonijeti tvojoj zajednici i koje aktivnosti planiraš za faze pripreme i provedbe svoje ideje.
*jedan član skupine preuzima ulogu „voditelja skupine” i registrira skupinu u Sustavu za registraciju organizacija kako bi skupina dobila identifikacijsku oznaku organizacije (OID). Za potrebe registracije trebat ćeš izraditi račun za EU Login. Ne zaboravi da se u tvoje ime može prijaviti druga organizacija (koja je već registrirana na Portalu za sudionike i ima OID ili će ga tek dobiti). Napominjemo da na sljedeće korake možeš prijeći čim se registriraš i dobiješ OID, tj. i prije nego što se registracija odobri.
Projekti solidarnosti – rokovi za 2020.
Posljednji ovogodišnji rok za projekte solidarnosti je 01.10.2020., ali ne brini – možeš se prijaviti i iduće godine!
Moje osobno iskustvo
Ako te nešto zanima, nema boljeg nego pročitati iskustvo u praksi!
1.10.2019. sa svojom sam skupinom započeo projekt solidarnosti (u trajanju od 12 mjeseci) pod nazivom „Skladište znanja“. Glavni cilj projekta je pripomoći zajednici skladištenjem znanja digitalnim putem, kao i prenošenjem praktičnih vještina mladima iz marginaliziranih skupina. Specifični ciljevi su (1) priprema i provedba dviju radionica s ciljem inkluzije i edukacije azilanata (uspješno obavljeno, rezultate možete naći na našem Facebooku!), (2) priprema i provedba 6 radionica gdje će se učiti mlade iz domova za nezbrinutu djecu specifičnim vještinama radijskog medija, te (3) obuhvaćanje niza edukativnih tema podcastima.
Nakon što smo stvorili prostor potreban za provedbu projekta, organizirali smo dvije gore spomenute radionice, te napravili deset podcasta o gamedevu, te jedan o poduzetništvu. U tom nas je momentu zadesila specifična situacija zbog iznikle COVID pandemije. Obzirom na visok broj slučajeva u kojima je ljudima zbog novonastale situacije bila potrebna pomoć nekog tipa, preorijentirali smo se na inicijativu Jedni za druge. Kako i dalje nismo u mogućnosti organizirati radijske radionice, napravit ćemo niz webinara koji će mlade uputiti u osnove radijskog medija i obrade zvuka. Podcasti se nastavljaju, a rok za završetak projekta produžen je do kraja 2020.
Zainteresirani ste?
Ukoliko ste zainteresirani, prijaviti se možete putem ovog linka.
Ako ste spremni na izazov i želite se posvetiti zajednici, pridružite se Europskim snagama solidarnosti već danas!
Izvor: europa.eu
Autor članka
Tin Bačun je apsolvent magistarskog studija komparativne književnosti u Zagrebu. Filmski je autor i kritičar, a vodi i projekt solidarnosti pod nazivom „Skladište znanja“. Vanjski je suradnik Hrvatskog filmskog ljetopisa, gost Posebnih dodataka, te je vodio i uređivao tri emisije na Radio Studentu. Uz to, Tin je volonter na projektu “Za društvo se trudi, solidaran budi” koji u partnerstvu provode organizacije Eat Different i Ocean Znanja. Projekt je financiran kao nacionalno dugoročno volontiranje u sklopu programa Europske Snage Solidarnosti.