Je li upala mišića pokazatelj dobrog treninga?
Došli ste kući nakon treninga i već lagano osjećate zatezanja, sutradan nastupa ogromna upala, sve vas boli, jedva hodate. Hvalite se prijateljima uživo i preko društvenih mreža kako imate opaku upalu i da ste ubili trening.
>> Ove informacije možete pročitati i na “Powerbuilding.hr” Facebook stranici <<
Što ste točno ubili ustvari?
Je li upala mišića znak da ste odradili dobar trening?
Kako dolazi do upale mišića?
Mišićna upala je usko povezana s oštećenjima na mišićnim vlaknima. Općenito govoreći, mišićna upala nam pokazuje kada smo uspjeli „potrgati“ mišić. Javlja se u 3 slučaja, koji se dosta često pojavljuju istovremeno:
1. Kada radimo pokret na koji nismo naviknuti. To je kod početnika zapravo svaki pokret u teretani te objašnjava zašto početnici redovito dobiju upale. Ista je stvar i ako iskusni vježbač uzme produženi odmor pa se odmah vrati u jaki trening.
2. Kod pokreta koji stavljaju najveće opterećenje na mišić kada je on u istegnutoj poziciji. Siguran sam da je svima poznata upala zadnje lože kada se zaigraju s rumunjskim mrtvim dizanjem ili upala gluteusa nakon bugarskog čučnja
3. Kod ekscentrične faze pokreta, popularno zvano „negativ“. To je onaj dio kada u većini vježbi spuštamo uteg i mišić se izdužuje dok je pod opterećenjem. Naglašavanjem te faze dolazi do većih oštećenja na mišićima i do veće upale.
Zaključak
Samo zato što se neki mišić upalio, to ne znači da je on zapravo bio jako aktivan i da je bilo dobre kontrakcije. Recimo primjer iz točke 2. iznad. Gluteus se jako istegne kod bugarskog čučnja i iskoraka i ljudi dobiju upalu, ali on zapravo NIJE jako aktivan.
Jednaki mišićni rast se postiže sa i bez upale. Nemojte ganjati upale na treningu, nećete imati nikakve koristi od toga.
Pošaljite ovaj članak osobi koja vam se hvalila svojom najnovijom upalom i educirajte ju!
This post is also available in: Engleski