Zašto dolazi do prejedanja?

Prejedanje je ozbiljan poremećaj u kojem dolazi do unošenja ogromnih količina hrane u vrlo kratkom periodu bez osjećaja za količinu koja se unese. Razlozi zbog kojeg se događa mogu biti:
- stres
- restrikcija namirnica
- manjak samopouzdanja
- psihološki problemi
Obzirom da nismo psiholozi i ne želimo se baviti temama za koje nismo stručni, u ovom članku ćemo se fokusirati na restrikciju namirnica kao jedne od razloga prejedanja.
Opsjednutost “zdravom” hranom
Ovo ima i svoj stručan naziv, a zove se ortoreksija. Nije ni čudo da se ovako nešto pojavilo obzirom da zadnjih deset godina traje bombardiranje “zdravom” hranom, nameće se idealan izgled u raznim časopisima i beach body kojeg se treba postići do ljeta.
Pojedinci su razvili potpunu opsesiju hranom i provjeravaju apsolutno svaku namirnicu, odakle je došla, tko ju je uzgojio, kako je tretirana, ima li oznaku bio i unos hranjivih tvari postaje jedan veliki stres za njih.
Pravilo 80-20
Isti zaboravljaju da naš organizam sadrži niz unutarnjih organa koji reguliraju i filtriraju bilo kakve nepovoljne stvari po organizam uz uvjet da im omogućimo pravilno funkcioniranje.
>> 20 najčešćih pitanja i odgovora o mršavljenju <<
Pravilo 80-20 kojeg se osobno držimo kaže da 80% kalorija treba doći iz nutritivno bogatih namirnica dok preostalih 20% može doći iz nutritivno siromašnih namirnica i kao takvo neće imati značajan učinak na zdravlje.
Kako spriječiti prejedanje?
U našem slučaju, prejedanje koje je nastalo kao posljedica restrikcije namirnica se upravo gore navedenim pravilom može spriječiti. Kada si zabranimo određene namirnice jer mislimo da će nam tako biti lakše, držat ćemo se toga tjedan ili dva, a nakon toga se u nama stvara želja za onim što smo si zabranili. Želja s vremenom raste i u jednom trenutku bukne te nekontrolirano jedemo te namirnice i usporavamo svoj put ka željenom cilju.
Zaključak
Zadnjih pa skoro godinu dana pričamo o tome kako nema zabranjenih namirnica i kako se sve može uklopiti u jelovnik, a od jeseni krećemo i s radionicama gdje ćemo vas naučiti kako da sami sebi složite takav jelovnik.
>> Naučite kako sami složiti svoj plan prehrane <<
Uživajte u hrani, ne postoje zabranjene namirnice, postoje samo prevelike doze.