Zašto ne cijenimo besplatne savjete?

Svi volimo vidjeti riječ besplatno, doslovno ćemo se u većini slučajeva uvijek izboriti da dobijemo nešto besplatno, a odmah se postavlja iduće pitanje: koliko cijenimo besplatne stvari?
Često me osobe traže savjete, pogotovo oko pokretanja projekta na društvenim mrežama, razne stvari oko povećanja dosega na Facebooku ili Instagramu, imaju specifična pitanja. Dolaze mi poruke oko specifičnih stvari vezanih oko prehrane, treninga.
Dajem besplatne savjete.
Besplatno ću nekome u dvije minute odgovoriti na pitanje, dati savjet, smjernicu ili nešto treće. Naravno da individualna savjetovanja ili planove prehrane naplaćujem jer se ipak radi o duljem vremenskom periodu koje ulažem, ali kratak savjet ću uvijek dati BESPLATNO.
Koliko cijenimo besplatne stvari?
Ono što se dogodi jest da popratim te osobe kojima sam dao savjet, a najčešće to mogu napraviti za one kojima dajem savjete oko društvenih mreža jer jednostavno možeš vidjeti primjenjuje li osoba stvari koje si im rekao.
99% njih ne napravi apsolutno ništa.
Jesu li došli po savjet ili su samo htjeli malo pažnje?
Logičan zaključak je da nema smisla više davati besplatne savjete jer ljudi ne cijene nešto za što nisu morali uložiti nešto svoje već im je došlo na pladnju, servirano, bez da su se imalo morali pomučiti za to.
Naravno, neću početi naplaćivati savjete u koje uložim par minuta vremena.
I dalje vjerujem u onih 1% osoba koji će me poslušati i napraviti kako sam im preporučio jer, ako ne želiš primjeniti ono što kažem, zašto me uopće dolaziš pitati za savjet?
Mentalitet besplatnog
Činjenica je da vlada takav mentalitet da što viša cijena nečega, veća su očekivanja od samog sadržaja. Ako ideš na jeftino, to odmah povlači status da je loše, osrednje ili bezvrijedno. Ako je besplatno, povlači status da se radi o nečem potpuno bezvrijednom i beskorisnom, pa se ne posvećuje dovoljno pozornosti istome.
Besplatno je bezvrijedno.
Šteta što je to tako, iskreno. Slažem se da treba cijeniti novac i svoje vrijeme i svoj rad, ako je kvalitetno onda treba staviti jaku cijenu pa onaj tko prepoznaje kvalitetu će uložiti novac u svoj napredak. I naravno da što je osoba naprednija u svojem području, iskusnija i kvalitetnija – cijena treba rasti, ali mišljenje da su besplatne stvari bezvrijedne treba pokušati iskorijeniti.
Toliko je besplatnih savjeta, knjiga i trikova dostupno na internetima, nitko ih ne daje jer misli da su manje vrijedni pa ih može dati svima. Oni su tu da pomognu i oni itekako vrijede.
Vrijeme je da počnemo cijeniti besplatne savjete, jer su drugi odvojili vrijeme da nam ih omoguće.
Ne odvajaš vrijeme za nešto beskorisno, već za ono što će dati vrijednost tebi i okolini.
This post is also available in: Engleski